top of page

Állatválasztási tanácsadó

Hogyan válasszunk háziállatot?

Ha eldöntöttük, hogy kisállatot szeretnénk, először is gondoljuk végig, hogy milyen állat illik hozzánk. De még mielőtt ezen elkezdenénk agyalni, gondoljunk át néhány dolgot.

  • Mennyi időt töltünk otthon általában?

  • Milyen gyakran utazunk el otthonról?

  • Mennyi energiánk van egy kisállat gondozására?

  • Mekkora és milyen típusú ingatlanban lakunk?

  • Milyenek a saját viselkedési szokásaink?

Ezek talán a legfontosabb kérdések.

Mivel minden kisállat hatalmas felelősséggel jár, érdemes belegondolni, hogy mennyi energiánk van kis kedvencünkre a munka, háztartás, esetleg gyermeknevelés mellett.

Minden állatnak ugyanannyi törődés kell, mint egy gyereknek. Folyamatosan gondoskodnunk kell róluk, még nagykorukban is.

 

Az otthon töltött idő szerepe:

Ha viszonylag sok időt töltünk otthon, azaz a munkavégzés vagy iskola után a családtagok általában hazamennek, nyugodtan gondolkozhatunk kiskutyában vagy kiscicában, hiszen ők a leginkább társas lények. Ha azonban csak „aludni” járunk haza a munka és egyéb elfoglaltságok mellett, inkább válasszunk egy olyan kiskedvencet, mely nem igényli annyira a társaságunkat. Ilyen esetben jó választás lehet egy helyes hörcsög, egy szép madár vagy egy a lakás díszének is betudható és nyugtató hatással bíró gyönyörű akvárium.

 

Utazási szokások:

Ha sokat utazunk, gondoljuk át, hogy érdemes-e sok törődést igénylő állatot tartanunk. Tartsuk szem előtt, hogy a háziállatunknak mi vagyunk a legfontosabbak és hiányunk ugyan-úgy szeparációs szorongást válthat ki belőlük, mint egy kisgyermeknél a szülők hiánya. Aki gazdi, mind ismeri azt a helyzetet, amikor az egy hét nyaralásból hazatérve azt hallja a rokonoktól, hogy a cica vagy kutya alig evett, nem volt kedve játszani és a legtöbb időt az ablakban vagy a kapuban ülve töltötte. Gondoljunk bele, hogy mennyire boldogtalan lehet az a kutyus, akit a gazdija folyton csak „lepasszol”. Ha olyan kutya-gazdi kapcsolatról álmodunk, ahol a kutyus egész nap a gazdival megy mindenhova, akkor tartsuk szem előtt, hogy a kutyát kiskorától időt, pénzt és energiát nem kímélve tanítani kell. A kutya kiképzése nem csak a kutyára, de a gazdájára nézve is nagy odafigyelést, következetességet igényel!

 

Energia:

Fontos feltennünk magunknak a kérdést, hogy mennyi energiánk van egy állat gondozására. Azzal ugye mind tisztában vagyunk, hogy az állattartás nem merül ki az állat etetésében.

A kutyát naponta többször sétáltatni kell, a szőrét, fülét, körmét, tappancsát ápolni kell, esetleg kozmetikushoz járni vele, illetve fajtától függően eltérő gondozásban részesíteni, orvoshoz vinni, tanítani, odafigyelni az étkezésére.

A macskát ugyan sétáltatni nem kell, de például az almot naponta kell tisztítani, a szőrétől függően akár naponta kell fésülni, orvoshoz kell vinni, megfelelően kell etetni és minden nap játszani kell vele.

A kissebb testű kedvencek (pl.: hörcsög, tengerimalac, egér, stb.) terráriumát/ketrecét naponta kell tisztítani és gondoskodnunk kell megfelelő típusú és mennyiségű élelemről és folyadékról.

A hüllők terráriumát tisztítani kell, ahogy a halak akváriumát is.

A madarak kalitkáját rendszeresen takarítani kell, és ugyan úgy naponta kell törődnünk az etetésével, itatásával.

 

Az ingatlan szerepe a háziállat kiválasztásában:

Ingatlanunk mérete és típusa azért fontos szempont, mert ezek ismérve sok állattartási lehetőséget alapból kizár.

Ha például egy kis lakésban élünk, ahol még nekünk is alig jut hely, ne akarjunk nagyobb testű kutyát tartani. Ha azonban kertes házunk van, a kutya az egyik legjobb választás.

Az úgynevezett „betondzsungellel” is ugyan ez a helyzet. Ha nincs a közelben kutyafuttató, ahol nyugodtan szabadon engedhetünk egy ebet, hogy játsszon a többi kutyával és elvégezze a szükségleteit, abban az esetben ne vegyünk kutyát!

Jó tanács, ha cicát szeretnénk, de emeleti lakásban lakunk. Még a kiscica megérkezése előtt gondoskodjunk az ablakok és erkélyek macskahálóval történő macskabiztossá tételéről, nehogy kiessenek! (Nem, nem mindig esik talpra!)

 

És végül, a saját viselkedési szokásaink.

A macskák például nem bírják az éles hangokat és ha veszekedős környezetben vannak, akár el is szökhetnek. A macskatartást kiegyensúlyozott embereknek javasoljuk, ahol nyugodt környezetben lehetnek

.

Olyan dolgokra kell itt gondolnunk, mint például:

  • ha kicsit testesebbek vagyunk és nem túl nagy a mozgásigényünk, ne válasszunk nagy mozgásigényű kutyát

  • ha ugyan kicsit testesek vagyunk, és azért akarunk kutyát, hogy a sétáltatás által mi magunk is mozogjunk kicsit, válasszunk olyan kutyát, aminek elegendő a napi 2-3 kiadós sétáltatás

  • ha a sport meghatározó része az életünknek, válasszunk olyan kutyafajtát, amit elvihetünk magunkkal akár futni vagy biciklizni

  • ha kisgyermek van a lakásban, akkor nem a legjobb választás a rágcsáló, hiszen a kisgyermek nem tudja, hogy kell megfogni egy ilyen pici állatot és akár kárt is tehet benne akaratlanul

Törekedjünk arra, hogy gazdi és kedvence is hosszú és boldog kapcsolatban tudjon élni!

Felhasznált irodalom: http://www.happypet.hu/posts/view/7

További hasznos weboldalak: http://www.fressnapf.hu/milyen-allatot-valasszon/

https://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/allatbarat/11866/hogyan_valasszunk_haziallatot


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page